Biodynamické víno
Biodynamická vína jsou vína vyráběná pomocí biodynamických metod jak při pěstování hroznů, tak při zpracování po sklizni. Tato produkce využívá organické metody (např. kompost jako hnojivo, vyhýbání se pesticidům) a speciální půdní doplňky podle receptur Rudolfa Steinera. Výsadba se řídí astrologickými konstelacemi a země je považována za „živý organismus.“
Biodynamické metody se používají ve vinařství v zemích jako Francie, Švýcarsko, Itálie, Španělsko, Německo, Austrálie, Argentina, Chile, Peru, Jižní Afrika, Kanada a USA. V roce 2013 bylo certifikováno více než 700 vinic na více než 10 000 ha. Mnoho špičkových vinařů v Bordeaux, jako Château Palmer a Château Pontet Canet, přešlo na biodynamiku. Aby víno bylo označeno jako „biodynamické“, musí splňovat standardy asociace Demeter.
Biodynamické zemědělství, založené Rudolfem Steinerem v roce 1924, je alternativní formou zemědělství zahrnující ekologické principy s duchovními a mystickými prvky, cílem je soběstačnost farem jako propojených živých systémů.
Někteří pěstitelé tvrdí, že biodynamické metody zlepšují biodiverzitu, úrodnost půdy, výživu plodin a řízení škůdců. Studie kalifornského vinařství ukázala, že biodynamické a organické metody neměly výrazný rozdíl ve kvalitě půdy nebo výnosu, ale spotřebitelské hodnocení kvality bylo vyšší. Biodynamická vína mají silnější, živější chuť a vydrží pitelná déle. Slepé testy ukazují, že biodynamická vína mají lepší výraz terroiru než konvenční vína.